Miażdżyca tętnic szyjnych i grubość podłoża jako czynnik ryzyka zawału mięśnia sercowego i udaru u starszych dorosłych czesc 4

Porównanie modeli oparto na statystyce Walda, która ma asymptotyczny rozkład chi-kwadrat. Wyniki
Tabela 1. Tabela 1. Charakterystyka uczestników 4476 uczestniczących w rekrutacji. Podstawowa charakterystyka 4476 uczestników badania podana jest w Tabeli 1. Średni wiek uczestników przy wejściu wynosił 72,5 roku, a 38,8 procent to mężczyźni. Murzyni stanowili 15,2 procent próbki. Mediana okresu obserwacji wynosiła 6,2 roku (maksymalnie 7). Doszło do 267 nowych zawałów mięśnia sercowego, 284 nowych udarów i 496 uczestników, którzy mieli nowy zawał mięśnia sercowego lub udar. Pięćdziesięciu pięciu uczestników miało zarówno zawał mięśnia sercowego, jak i udar, ale tylko zdarzenie, które miało miejsce pierwsze, zostało użyte do analizy połączonego punktu końcowego.
Ryc. 1. Ryc. 1. Nieskorygowane skumulowane stopy wolne od zdarzeń dla połączonego punktu końcowego zawału mięśnia sercowego lub udaru, według kwintetu połączonej grubości warstwy środkowo-medialnej. Szacowana skumulowana stopa połączonego punktu końcowego dla piątego kwintyla połączonego pomiaru wynosiła ponad 25 procent w ciągu siedmiu lat, w porównaniu ze skumulowaną szybkością mniejszą niż 5 procent w pierwszym kwintylu.
Ryc. 2. Ryc. 2. Nieskorygowane występowanie zawału mięśnia sercowego lub udaru według kwintytu grubości środkowo-środkowej tętnicy szyjnej. Roczna częstość występowania połączonego punktu końcowego zawału mięśnia sercowego lub udaru wzrosła wraz ze wzrostem kwintyli każdej z miar grubości warstwy wewnętrznej (IMT). Stawki były podobne dla kwintyli o grubości intima-media tętnicy szyjnej wspólnej (CSA) i grubości intima-media tętnicy szyjnej wewnętrznej (ICA), ale gradient zwiększającego się ryzyka był nieco mniej wyraźny niż dla środka łączonego.
Rysunek pokazuje skumulowane, wolne od zdarzeń wskaźniki w odniesieniu do połączonego punktu końcowego zgodnie z kwintylami grubości intima-media. Szacowana skumulowana szybkość połączonego punktu końcowego dla najwyższego kwintyla połączonej miary grubości ściany wyniosła ponad 25 procent w ciągu siedmiu lat, w porównaniu ze skumulowaną szybkością mniejszą niż 5 procent dla najniższego kwintyla. Roczna częstość występowania połączonego punktu końcowego zawału mięśnia sercowego lub udaru wzrosła wraz ze wzrostem kwintyli dla każdej z miar grubości warstwy wewnętrznej (ryc. 2). Wskaźniki były podobne dla kwintali o grubości intima-media wspólnej tętnicy szyjnej wspólnej i grubości intima-media wewnętrznej tętnicy szyjnej wewnętrznej, ale gradient zwiększającego się ryzyka był nieco mniej wyraźny niż dla środka łączonego.
Tabela 2. Tabela 2. Względne ryzyko skojarzonego punktu końcowego udaru lub zawału mięśnia sercowego jako funkcji tętnicy szyjnej wspólnej i tętnicy szyjnej wewnętrznej. Grubość śródmózgowia, wyrażona jako kwintile i jako ciągła zmienna. W regresji proporcjonalnego hazardu Coxa łączna miara grubości intima-medi była istotnie związana z ryzykiem połączonego punktu końcowego po dostosowaniu dla wieku i płci (P <0,001 w teście dla trendu), z osobami w najwyższym kwintylu ryzyko było 3,9 razy większe niż ryzyko osób w najniższym kwintylu (tabela 2). Ryzyko związane z połączoną miarą grubości błony środkowej pozostawało znaczące (P <0,001 dla testu dla trendu), chociaż nieznacznie zmniejszone w wielkości, po dostosowaniu do skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi, latach palenia tytoniu i obecności lub brak migotania przedsionków i cukrzyca [podobne: suprasorb, bisoprolol, ambroksol ] [hasła pokrewne: bombki styropianowe, chirurgiczne usuwanie ósemek, dentysta gliwice ] [przypisy: orzechy włoskie kalorie, osa a pszczoła, szkoła podstawowa lubasz ]