Wzrost średniej długości życia w wyniku interwencji medycznych

Artykuł Wrighta i Weinsteina (wydanie 6 sierpnia) na temat oczekiwanej długości życia z interwencji medycznych pozwala lekarzom porównać wartość różnych interwencji medycznych w różnych zagrożonych populacjach. Wykorzystaliśmy podobne dane, aby zmotywować pacjentów do wymiany złych nawyków zdrowotnych na dobre. Tak jak Friedman odkrył, że inwestorzy pomijali zysk z inwestycji do zera, gdy zysk był dłuższy niż trzy lata, 2 stwierdziliśmy, że pacjenci pomijają wartość dobrych wyborów zdrowotnych dla uzyskania oczekiwanej długości życia w pozornie odległej przyszłości. Kiedy przetłumaczyliśmy interwencje medyczne, za pomocą mechanizmu podobnego do mechanizmu Wrighta i Weinsteina, w bardziej bezpośrednie ramy czasowe, udało nam się zmotywować pacjentów do ponownego rozważenia strategii profilaktyki zdrowotnej. Nasza jednostka miary, zwana RealAge, jest miarą poprawy fizjologicznej, która wynika z interwencji wpływającej na zdrowie. Analogicznie do wartości bieżącej netto, która sprawia, że decyzje inwestycyjne wydają się racjonalne, RealAge przekłada wzrost oczekiwanej długości życia na wartość bieżącą netto. Dodanie pięciu lat do życia może nie być wystarczająco natychmiastowym wzmocnieniem, aby zapewnić motywację do obniżenia ciśnienia krwi z 150/93 mm Hg do 120/80 mm Hg; jednak niektórzy pacjenci reagują entuzjastycznie na myśl o opóźnianiu procesu starzenia lub stawaniu się fizjologicznie młodszym. Tak więc 49-letni mężczyzna, który kontroluje ciśnienie krwi, rzuca palenie papierosów lub ćwiczy może mieć RealAge od 37 lat.
Podobnie jak Wright i Weinstein odkryliśmy, że wartość immunizacji wynosi zaledwie sześć dni, ale kontrola ciśnienia krwi, zaprzestanie palenia papierosów, ćwiczenia fizyczne lub kontrola stresu sprawia, że o jeden więcej niż pięć lat młodsi . Opracowano różne modele teoretyczne, aby wyjaśnić zachowania związane ze zdrowiem, w tym model wiary w zdrowie, teorię działania uzasadnionego, teorię uczenia się przez społeczność oraz transteoretyczny model i etapy zmian. 3 Model zaproponowany przez Wrighta i Weinsteina, lub jego wersję przekształconą w RealAge pomiar zmian fizjologicznych, pożycza od szkoły ekonomii w Chicago, aby zmotywować pacjentów do wyboru zdrowego zachowania. Uważamy, że model Wrighta i Weinsteina powinien zostać rozszerzony o najlepsze dane lub wyniki metaanalizy na każdy temat. Model może ponadto zawierać terminy interakcji i kowariancji pochodzące z literatury lub bazy danych w celu uwzględnienia współzależności między zmiennymi predykcyjnymi. Wierzymy, że takie modele umożliwią pacjentom i lekarzom dokonywanie bardziej racjonalnych wyborów w celu poprawy zdrowia.
Michael F. Roizen, MD
Keith Roach, MD
University of Chicago, Chicago, IL 60637
Axel Goetz, MD, Ph.D.
RealAge, Inc., San Diego, CA 92121
3 Referencje1. Wright JC, Weinstein MC. Wzrost oczekiwanej długości życia dzięki interwencjom medycznym – standaryzacja danych na temat wyników. N Engl J Med 1998; 339: 380-386
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Friedman M. Windfalls, horyzont i pokrewne pojęcia w hipotezie stałego dochodu. W: Christ CF, Friedman M, Goodman LA, i wsp., Wyd. Pomiar ekonomiczny: studia z ekonomii matematycznej i ekonometrii w pamięci Jehudy Gurnfelda Stanford, Calif .: Stanford University Press, 1963: 3-28.
Google Scholar
3. Allegrante JP, Roizen MF. Czy teorię ekonomiczną wartości ekonomicznej netto można wykorzystać do wyjaśnienia i zmiany zachowań zdrowotnych. Teoria Zdrowia Educ Res Theory (w druku).
Google Scholar
Analizując dane dotyczące długoterminowego przeżycia w analizie opłacalności, podstawą metod dyskontowania wartości jest to, że przyszłe przeżycie jest oceniane mniej niż obecne przeżycie.1 Chociaż wytyczne opublikowane w 1996 r. Zalecają zgłaszanie zarówno zdyskontowanych, jak i niezdyskontowanych wartości zysków w przeżycie, w swoim artykule i w Internecie (www.hsph.harvard.edu/organizations/hcra/peemt.html) Wright i Weinstein zgłaszali tylko niezdyskontowane wartości.
Podajemy wartości zdyskontowanych zysków z przeżycia w odniesieniu do szeregu terapii przeciwnowotworowych (łącznie z informacją o korzyściach dla przeżycia z powodu trombolizy u pacjentów z ostrym zawałem mięśnia sercowego) .2 Ponowna analiza tych danych onkologicznych z dyskontowaniem i bez niego (roczna stopa dyskontowa, 3 procent lub 5 procent) daje następujące wyniki. Zdyskontowany zysk (z niezdyskontowanym zyskiem w nawiasie) wynosi 1,34 (3,08) roku na pacjenta w przypadku leczenia interferonem w porównaniu z brakiem terapii adiuwantowej u pacjentów z resekowanym skórnym czerniakiem o wysokim ryzyku, 3 0,43 (0,45) roku na pacjenta dla paklitakselu plus cisplatyna w porównaniu ze standardową chemioterapią u pacjentów z zaawansowanym rakiem jajnika, 1,06 (3,57) roku na pacjenta w przypadku cyklofosfamidu, metotreksatu i fluorouracylu w porównaniu z bez chemioterapii uzupełniającej u pacjentów z rakiem piersi z dodatnim węzłem chłonnym (nie 3,6 niezdyskontowanych miesięcy na pacjenta, co jest błędne zgłoszone przez Wrighta i Weinsteina w Tabeli 3 ich artykułu), 0,89 (2,18) roku na pacjenta dla śródotrzewnowej chemioterapii w porównaniu z bez chemioterapii adiuwantowej u pacjentów z rakiem jelita grubego, 0,37 do 0,93 (0,30 do 1,22) roku na pacjenta dla leczenia interferonowego jako w porównaniu z leczeniem cytotoksycznym u pacjentów z przewlekłą białaczką szpikową, 4 i 5,99 (3,01) lat na pacjenta w autologicznym transplantacji jako c w porównaniu z chemioterapią u pacjentów z niedrobnokomórkowym chłoniakiem nieziarniczym w nawrocie. Ta informacja uzupełnia niezdyskontowane dane zgłoszone przez Wrighta i Weinsteina i potwierdza dobrze znaną koncepcję, że dyskontowanie wprowadza wyraźne zmiany w zyskach z przeżycia.
Podsumowując, uważamy, że korzyści w zakresie przetrwania lepiej opisuje raportowanie wartości zdyskontowanych i niezdyskontowanych. Chociaż podejście uwzględniające tylko dane niezdyskontowane jest dopuszczalne, gdy dane dotyczące przetrwania nie są cenzurowane i nie ma ekstrapolacji, prezentacja wartości zdyskontowanych i niezdyskontowanych jest bardziej odpowiednia, gdy analiza ma perspektywę dożywotnią, a dane dotyczące przeżycia są częściowo eksperymentalne, aw część ekstrapolowana.
Andrea Messori, Pharm.D.
Sabrina Trippoli, Pharm.D.
Enrico Tendi, Pharm.D.
Azienda Careggi, 50134 Florencja, Włochy
4 Referencje1. Weinstein MC, Siegel JE, Gold MR, Kamlet MS, Russell LB. Zalecenia panelu w sprawie opłacalności w dziedzinie zdrowia i medycyny. JAMA 1996; 276: 1253-1258
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
2 Messori A, Trippoli S. Dożywotni wzrost przeżycia przy użyciu streptokinazy lub TPA w ostrym zawale mięśnia sercowego. (Zobacz: http://www.bmj.com/cgi/content/abstract/316/7141/1337#responses.) (Dostępne również z NAPS, c / o Microfiche Publicatio
[hasła pokrewne: Białkomocz, celiprolol, oprogramowanie stomatologiczne ]
[więcej w: ambrisentan, blachodachówka gontopodobna, żeliwo szare ]
[więcej w: płatki jaglane właściwości, płesznik, pluskwy ugryzienia ]