Ciche niedokrwienie mięśnia sercowego

We wczesnych latach 70. XX w. Nieme niedokrwienie mięśnia sercowego zdefiniowano jako stan, w którym mięsień sercowy jest niedostatecznie napromieniowany, powodujący przemijające zaburzenia elektrokardiograficzne (EKG), które nie są związane ze zwykłymi objawami zawału mięśnia sercowego (ból w klatce piersiowej i duszność). Wielu pacjentów z rozpoznaną chorobą wieńcową wykazuje przemijające niedokrwienie bez bólu podczas testów wysiłkowych lub ambulatoryjnego monitorowania EKG. Wiadomo również, że pacjenci mogą utrzymywać zawał mięśnia sercowego bez żadnych wykrywalnych objawów. Ponadto nagła śmierć często nie jest poprzedzana znakami ostrzegawczymi. Jakie jest kliniczne znaczenie niedokrwienia mięśnia sercowego. W odniesieniu do patofizjologii, rozpowszechnienia, rokowania i leczenia, w jaki sposób niedokrwienie bez objawów różni się od niedokrwienia związanego z objawami. Czy osoby, u których występuje ryzyko choroby niedokrwiennej serca, powinny być badane pod kątem cichego niedokrwienia, a jeśli tak, to w jaki sposób. Silent Myocardial Ischemia, kompleksowa analiza tego tematu, zawiera odpowiedzi na te pytania za pomocą serii krytycznych analiz dostępnych badań. Autorzy tej książki to czołowi badacze, którzy przygotowali rozdziały dobrze napisane, dobrze zorganizowane i dokładne.
W pierwszych rozdziałach omawiane są badania wykazujące, że ciche niedokrwienie mięśnia sercowego występuje często u pacjentów ze znaną chorobą wieńcową i że liczba bezobjawowych epizodów niedokrwienia (wykrytych przez EKG) i czas ich trwania mają takie samo znaczenie prognostyczne jak liczba i czas trwania epizodów związanych z objawy. Epizody niedokrwienia wykrytego w badaniu wysiłkowym EKG często przewidują, u których pacjentów wystąpi ciche niedokrwienie wykryte podczas ambulatoryjnego monitorowania EKG. Ciche niedokrwienie mięśnia sercowego wydaje się być bardziej rozpowszechnione u pacjentów z cukrzycą i pacjentów w podeszłym wieku, u których neuropatia czuciowa może odpowiadać za brak objawów, niż u innych pacjentów. Jednak 40 procent pacjentów z epizodami objawowego niedokrwienia ma ciche epizody podczas 48-godzinnych ambulatoryjnych badań EKG. Dostępne dane sugerują, że dane EKG dotyczące niedokrwienia mięśnia sercowego, zarówno objawowe, jak i bezobjawowe, są klinicznymi wskaźnikami choroby wieńcowej.
Istnieją nierozwiązane pytania dotyczące najlepszego leczenia niemego niedokrwienia i czy może on faktycznie wpłynąć na wynik kliniczny. Pytania te zostały omówione w drugiej połowie książki, w której wyniki różnych badań klinicznych są podsumowane przez głównych badaczy badań. Niektóre z tych badań wykazały, że epizody cichego niedokrwienia w EKG reagują na różne leki przeciwdławicowe (blokery beta-adrenergiczne i blokery kanału wapniowego), ale prognozy dotyczące liczby kolejnych zawałów mięśnia sercowego i zgonów nie są zaburzone. W przeciwieństwie do tego, badania, w których stosowano bardziej agresywne terapie, w tym procedury rewaskularyzacji wieńcowej, wykazały bezpośredni związek pomiędzy zmniejszeniem objawów niedokrwienia w EKG a wynikiem klinicznym. Pozostaje nierozwiązane, czy samo zmniejszenie niedokrwienia przyczynia się bezpośrednio do poprawy wyników klinicznych, czy też zmniejszenie niedokrwienia jest jedynie wskaźnikiem korzystnego wpływu leczenia, a nie bezpośrednią przyczyną korzyści.
Książka kończy się rozdziałami pokazującymi, że istnieje rytm okołodobowy w wystąpieniu cichego niedokrwienia mięśnia sercowego, które jest skorelowane z czasem wystąpienia poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych i mózgowo-naczyniowych Czy leczenie przeciwdławicowe powinno być zaprojektowane tak, aby mieć maksymalne efekty w określonych porach dnia, jest kwestią, którą należy się zająć.
Dwa pytania, których nie dotyczy książka, dotyczą tego, czy wszyscy pacjenci z wieloma czynnikami ryzyka wieńcowego powinni być badani pod kątem cichego niedokrwienia, a jeśli tak, to w jaki sposób. Dowody nie popierają tej praktyki, chyba że u pacjentów z cukrzycą. W leczeniu pacjentów z dławicą piersiową wystarcza złagodzenie bólu, czy też należy zastosować dodatkowe środki w celu przeszukania i leczenia niedokrwienia mięśnia sercowego. Książka stanowi doskonałą podstawę do opracowania badań, które pozwolą odpowiedzieć na te pytania.
William H. Frishman, MD
New York Medical College, Valhalla, NY 10595

Powołując się na artykuły (28)
Zamknij Cytowanie artykułów
[hasła pokrewne: ceftriakson, sklerodermia, belimumab ]
[więcej w: hologramy na legitymację studencką, wiercenie w żelbecie, cyprofloksacyna ]
[przypisy: pęcherzowe oddzielanie się naskórka, pecherzyca, pekan ]