ginekolog tarnowskie góry opinie ad 7

Reżimy stosowane w profilaktyce przeciwko zapaleniu płuc P. carinii (w dużym stopniu aerozolizowanej pentamidyny i dapson) przez pacjentów, którzy przerwali przypisane leczenie, prawdopodobnie nie wyjaśnią niższego odsetka zapalenia płuc wywołanego przez P. carinii. Jest również mało prawdopodobne, aby pacjenci, którzy przerwali leczenie badaniem, mieli bardziej korzystną odpowiedź na leczenie przeciwretrowirusowe i mniejsze ryzyko wystąpienia zapalenia płuc P. carinii. Jest możliwe, że ci, którzy przerwali leczenie i stracili czas na obserwację (około 6 procent pacjentów) mieli wyższy wskaźnik zapalenia płuc P. carinii. Podobny wskaźnik utraty do obserwacji w dwóch grupach leczenia zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia błędu w efektach leczenia. Znaczna część uczestników miała zdarzenia niepożądane, które wymagały przerwania stosowania badanych leków. Ogólnie rzecz biorąc, nie było istotnej różnicy między grupami atowakwonu i dapsonem pod względem częstości zdarzeń niepożądanych lub mediany czasu, w którym pacjenci otrzymywali przypisane leczenie. Jednak zastosowanie dapsonów przed randomizacją było ważnym wyznacznikiem względnej tolerancji tych dwóch schematów. Pacjenci, którzy otrzymywali dapson w linii podstawowej, zostali losowo przydzieleni do dalszego stosowania dapsonu lub do rozpoczęcia atowakwonu. Ponieważ niewielu pacjentów otrzymywało atowakwon przed randomizacją, nie można było zbadać porównywalnej grupy pacjentów przyjmujących atowakwon w punkcie wyjściowym. Pacjenci, którzy otrzymywali dapson na linii podstawowej, byli bardziej skłonni tolerować dalsze stosowanie daptonu niż inicjowanie atowakwonu. Odwrotnie było w przypadku osób, które nie otrzymywały daptonu w linii podstawowej: lepiej tolerowały atowakwon niż dapson. Wyniki dla pacjentów z tej ostatniej grupy, którzy nie wykazywali już zademonstrowanej tolerancji dapsonu, mogą być bardziej odpowiednie dla pacjentów, którzy nie tolerują trimetoprymu-sulfametoksazolu i którzy w związku z tym kwalifikują się do alternatywnych trybów profilaktycznych.
Każde leczenie wiązało się z różnymi wzorami zdarzeń niepożądanych. W przypadku atowakwonu zaobserwowano znacznie wyższe wskaźniki objawów ze strony górnego odcinka przewodu pokarmowego i biegunki u pacjentów przyjmujących dapton w punkcie wyjściowym. W przypadku daponu dominowały reakcje nadwrażliwości i niedokrwistość.
Wskaźniki przeżycia były podobne, niezależnie od tego, czy pacjenci byli przypisani do atowakwonu, czy do daptonu. Poprzednie badanie wykazało wyższą śmiertelność u pacjentów otrzymujących dapson niż u osób otrzymujących aerozolu pentamidynę do wtórnej profilaktyki przeciwko zapaleniu płuc P. carinii.18 Jednak ten wynik nie został potwierdzony w naszym badaniu lub w ostatniej metaanalizie.19
Podsumowując, w tym dużym randomizowanym badaniu porównano atowakwon z najszerzej stosowaną alternatywą, dapsonem, w profilaktyce przeciwko zapaleniu płuc P. carinii u pacjentów zakażonych HIV z nietolerancją trimetoprimu-sulfametoksazolu w wywiadzie. Wskaźniki zapaleń płuc P. carinii, przeżywalności i tolerancji były podobne w grupach atowakwonu i dapson. Jednakże wśród pacjentów, którzy nie otrzymywali dapsonów na linii podstawowej, atowakwon był lepiej tolerowany i może być preferowaną terapią dla takich pacjentów.
[hasła pokrewne: Białkomocz, disulfiram, cefepim ]
[więcej w: bimatoprost, wieszaki na medale, hostessy fordanserki ]
[hasła pokrewne: omega kleszczów, oparzenia chemiczne, oparzenia pierwsza pomoc ]