Intermittent Podawanie wziewnej Tobramycyny u pacjentów z mukowiscydozą ad 7

W 20. tygodniu mediana zmiany FEV1 wyniosła -2,0% (zakres, -29,8 do +77,7) w grupie otrzymującej tobramycynę i -2,0% (zakres, -22,0 do +38,4) w grupie placebo. Wyniki mikrobiologiczne
Figura 3. Figura 3. Zmiany minimalnego stężenia hamującego (MIC) tobramycyny w P. aeruginosa Izolaty od pacjentów z grupy Tobramycin (górny panel) i grupy placebo (dolny panel). Dla każdego pacjenta MIC dla izolatu P. aeruginosa o najwyższej wartości w tygodniu 0 porównano z MIC dla izolatu o największej wartości w 24. tygodniu.
Obserwowano tendencję do zwiększenia MIC tobramycyny w izolatach P. aeruginosa od pacjentów otrzymujących tobramycynę, ale nie w izolatach od pacjentów otrzymujących placebo (Figura 3). Odsetek pacjentów leczonych tobramycyną z izolatami P. aeruginosa, u których wartość MIC wynosiła co najmniej 8 .g na mililitr, wzrosła z 25 procent (63 z 254 pacjentów) w tygodniu 0 do 32 procent (72 z 224) w 24 tygodniu, w porównaniu z z 20 procentami (51 z 254 pacjentów) w tygodniu 0 i 17 procentami (38 z 223) w 24. tygodniu w grupie placebo. Łącznie 171 pacjentów z grupy tobramycyny miało izolaty P. aeruginosa, dla których MIC wynosiło 4 .g lub mniej na mililitr; w tej grupie średnia poprawa FEV1 wynosiła 11% (przedział ufności 95%, -35 do +57%) w tygodniu 20 w porównaniu z wartością w tygodniu 0. U 58 pacjentów z izolatami, dla których MIC wynosił 8 .g lub więcej na mililitr, FEV1 wzrósł o 8 procent od tygodnia 0 do 20 tygodnia (przedział ufności 95 procent, -34 do +50 procent).
B. cepacia została świeżo wyizolowana z wydzielin dróg oddechowych u dwóch pacjentów w grupie otrzymującej tobramycynę i trzech w grupie placebo podczas badania. Stenotrophomonas maltophilia została świeżo wyizolowana z wydzielin układu oddechowego u 41 pacjentów z grupy tobramycyny i 58 z grupy placebo.
Dyskusja
Nasze badanie pokazuje, że długotrwałe, przerywane podawanie wziewnej tobramycyny w połączeniu ze standardową terapią na mukowiscydozę poprawia czynność płuc, zmniejsza gęstość P. aeruginosa w wykrwawionej plwocinie i zmniejsza potrzebę dożylnych antybiotyków anty-rzekomych i hospitalizacji. Funkcja płuc jest najlepszym predyktorem zachorowalności i umieralności u pacjentów z mukowiscydozą i jest najszerzej stosowanym klinicznym punktem końcowym w badaniach terapeutycznych.13,14 Leczenie tobramycyną poprawiło czynność płuc we wszystkich podgrupach zdefiniowanych na początku badania na podstawie wieku, płci, nasilenia choroby płuc i równoczesnego stosowania lub nieużywania dornazy alfa. Poprawa u pacjentów stosujących dornazę alfa sugeruje, że tobramycyna ma działanie addycyjne.15
Wykorzystaliśmy gęstość bakterii w plwocinie jako długoterminowym mikrobiologicznym punkcie końcowym. Zmniejszenie o do 2 log10 (tj. 90 do 99 procent aktywności bakteriobójczej) w gęstości P. aeruginosa w plwocinie podczas pierwszych dwóch cykli leczenia jest podobne do działania bakteriobójczego zgłoszonego w poprzednim badaniu dużej dawki wziewnej tobramycyny8 po 28 dni terapii. Podczas każdego okresu, w którym lek nie był używany, poprawa czynności płuc była utrzymywana, podczas gdy gęstość P
[więcej w: Białkomocz, bifidobacterium, Corsodyl ]
[więcej w: citalopram, dygestorium, designerskie wieszaki ]
[podobne: penire plus opinie, ph metria, gim lubasz ]