Intermittent Podawanie wziewnej Tobramycyny u pacjentów z mukowiscydozą cd

Przeprowadzono badania kliniczne i spirometrię, a przy każdej wizycie uzyskiwano próbki plwociny (lub wymazy z gardła, jeśli pacjent nie mógł wykrztuszać). W tygodniach 0, 4, 8, 12, 16 i 20 pobrano próbki krwi w celu oceny bezpieczeństwa leku i zbadano ostrość słuchu. Poziomy tobramycyny w surowicy określano w 0 i 20 tygodniu. Wszystkie dawki były podawane przez pacjenta, któremu polecono nosić klipsy na nos i wykonywać normalne oddechy oddechowe. Podczas badania pacjenci mogli stosować rutynowe leki do leczenia mukowiscydozy. Jednakże antybiotyki wziewne inne niż badany lek były zabronione, a pacjenci stosujący dornazę alfa lub kamizelkę pneumatyczną (ThAIRapy Vest, American Biosystems, St. Paul, Minn.), Lub obaj, byli zobowiązani do rozpoczęcia ich stosowania co najmniej cztery tygodnie przed w tygodniu 0 oraz w celu utrzymania tego samego schematu w trakcie badania. Punkty końcowe
Pierwszorzędowymi punktami końcowymi badania były czynność płuc (FEV1) i gęstość P. aeruginosa w plwocinie w 20. tygodniu. Drugorzędowe punkty końcowe obejmowały hospitalizację i leczenie z dożylnymi antybiotykami antybiotykowymi.
Badanie czynności płuc przeprowadzono zgodnie ze standardami American Thoracic Society.10 Funkcję płuc wyrażono jako procent wartości przewidywanej na podstawie norm podanych przez Knudsona i wsp., 11 i zmiany wyrażono jako zmiany z wartości w tygodniu 0. Względną zmianę procentu przewidywanej wartości obliczono w następujący sposób:
([Procent przewidywany na tydzień 20 – procent przewidywany w tygodniu 0]) / procent przewidywany w tygodniu 0) × 100. Próbki plwociny zostały wysłane na lód do centralnego laboratorium (w Szpitalu Dziecięcym i Regionalnym Centrum Medycznym w Seattle), w którym kultura ilościowa a następnie przeprowadzono testy wrażliwości na tobramycynę każdego morfologicznie odrębnego izolatu P. aeruginosa. 12 Udokumentowano MIC tobramycyny dla izolatu o najwyższym MIC hodowanym od każdego pacjenta w tygodniu 0 i 24 tygodniu. Gęstość P. aeruginosa w plwocinie obliczono jako wartość log10 dla sumy wszystkich morfotypów (jednostek tworzących kolonię [CFU]) na gram plwociny.
Badania laboratoryjne dotyczące bezpieczeństwa i stężenia leku przeprowadzono w ośrodku centralnym. Ostrość słuchu została przetestowana w 39 ośrodkach przez certyfikowanych audiologów. Próg słuchowy ustalono na częstotliwościach od 250 do 8000 Hz, przy użyciu audiometru dwukanałowego. Kryterium utraty słuchu było obustronne zmniejszenie o 15 dB lub więcej progu słuchowego na dwóch kolejnych częstotliwościach, w porównaniu z wynikami pierwszego audiogramu.
Spirometrię wykonano przed i 30 minut po podaniu badanego leku w tygodniach 0 i 20 w celu określenia ryzyka skurczu oskrzeli wywołanego lekiem. Zmiany FEV1 po podaniu badanego leku wyrażono jako wartości procentowe wartości uzyskanych przed podaniem badanego leku.
Analiza statystyczna
Dane z wszystkich pacjentów, którzy otrzymali co najmniej jedną dawkę badanego leku, włączono do analiz. Porównanie między grupami średniej zmiany względnej od tygodnia 0 w FEV1 i wymuszonej pojemności życiowej oraz bezwzględnej zmiany gęstości P
[patrz też: ambroksol, teosyal, ceftriakson ]
[hasła pokrewne: bimatoprost, wieszaki na medale, hostessy fordanserki ]
[hasła pokrewne: omega kleszczów, oparzenia chemiczne, oparzenia pierwsza pomoc ]