Intermittent Podawanie wziewnej Tobramycyny u pacjentów z mukowiscydozą

Tło i metody Przeprowadziliśmy dwie wieloośrodkowe, podwójnie ślepe, kontrolowane placebo próby przerywanego podawania wziewnej tobramycyny u pacjentów z mukowiscydozą i zakażeniem Pseudomonas aeruginosa. W sumie 520 pacjentów (średnia wieku, 21 lat) zostało losowo przydzielonych do otrzymywania 300 mg wziewnej tobramycyny lub placebo dwa razy dziennie przez cztery tygodnie, a następnie przez cztery tygodnie bez leku badanego. Pacjenci otrzymywali leczenie lub placebo w trzech cyklach włączania / wyłączania w sumie przez 24 tygodnie. Punkt końcowy obejmował funkcję płuc, gęstość P. aeruginosa w plwocinie i hospitalizację.
Wyniki
Pacjenci leczeni wziewną tobramycyną wykazywali średni wzrost wymuszonej objętości wydechowej w ciągu jednej sekundy (FEV1) o 10 procent w 20 tygodniu w porównaniu z tygodniem 0, podczas gdy pacjenci otrzymujący placebo mieli spadek FEV1 o 2 procent (p <0,001). W grupie otrzymującej tobramycynę gęstość P. aeruginosa zmniejszyła się średnio o 0,8 log10 jednostek tworzących kolonie (CFU) na gram wykreślonej plwociny z tygodnia 0 do 20 tygodnia, w porównaniu ze wzrostem o 0,3 log10 CFU na gram w grupa placebo (P <0,001). Pacjenci z grupy otrzymującej tobramycynę wynosiły 26 procent (przedział ufności 95 procent, 2 do 43 procent), co prawdopodobnie nie będzie hospitalizowane w porównaniu z pacjentami z grupy placebo. Wdychany tobramycynę nie wiązał się z wykrywalnym działaniem ototoksycznym lub nefrotoksycznym lub z akumulacją leku w surowicy. Odsetek pacjentów z izolatami P. aeruginosa, dla których minimalne stężenie hamujące tobramycyny wynosiło 8 .g na mililitr lub więcej, wzrósł z 25 procent w tygodniu 0 do 32 procent w 24 tygodniu w grupie otrzymującej tobramycynę, w porównaniu ze spadkiem z 20 procent w tygodniu 0 do 17 procent w 24 tygodniu w grupie placebo.
Wnioski
W 24-tygodniowym badaniu pacjentów z mukowiscydozą okresowe podawanie wziewnej tobramycyny było dobrze tolerowane i poprawiło czynność płuc, zmniejszyło gęstość P. aeruginosa w plwocinie i zmniejszyło ryzyko hospitalizacji.
Wprowadzenie
Okresowe zaostrzenia zakażenia wewnątrzoskrzelowego Pseudomonas aeruginosa u pacjentów z mukowiscydozą tradycyjnie leczono pozajelitowo antybiotykami rzekomymi przez 7 do 21 dni.1 Pomimo częstej terapii dożylnej pacjenci nadal mają zaburzenia czynności płuc w przybliżeniu 2 procent rocznie, a ostatecznie 90 procent takich pacjentów umiera z powodu choroby płuc.2,3 Zatem długotrwała terapia antybakteryjna może pomóc w utrzymaniu czynności płuc.
Inni badacze wykorzystali inhalację do dostarczania antybiotyków bezpośrednio do miejsca zakażenia.4-7 Jednak badania te były ograniczone przez niewielką liczbę pacjentów, krótki czas trwania, niepewne dostarczanie antybiotyków do dróg oddechowych i brak maskowania smaku. placebo. W wieloośrodkowym badaniu krzyżowym reżim 600 mg wziewnej tobramycyny dostarczany z nebulizatorem ultradźwiękowym trzy razy dziennie przez okres do 56 dni był skuteczny i bezpieczny, ale schemat był uciążliwy i kosztowny.8 Preparat tobramycyny przeznaczony do skutecznego rozpylanie strumieniowe zapewnia podobne stężenia antybiotyków w wydzielinach dróg oddechowych
Przedstawiamy wyniki dwóch kontrolowanych placebo, wieloośrodkowych, randomizowanych, podwójnie zaślepionych badań skuteczności i bezpieczeństwa wziewnej tobramycyny, dostarczanych przez rozpylacz strumieniowy, w leczeniu P
[hasła pokrewne: cilostazol, bifidobacterium, Białkomocz ]
[hasła pokrewne: ambrisentan, blachodachówka gontopodobna, żeliwo szare ]
[więcej w: płatki jaglane właściwości, płesznik, pluskwy ugryzienia ]