Miażdżyca tętnic szyjnych i grubość podłoża jako czynnik ryzyka zawału mięśnia sercowego i udaru u starszych dorosłych ad 5

Podobne wyniki zaobserwowano dla poszczególnych pomiarów grubości intima-media, ale z nieco mniejszym względnym ryzykiem (tabela 2). Modele proporcjonalnego hazardu Coxa wykorzystujące grubość intima-media jako zmienną ciągłą również wykazały silne skojarzenia z połączonym zdarzeniem. Skorygowane względem wieku i płci ryzyko względne związane ze zmianą SD w grubości błony środkowo-szyjnej wspólnej tętnicy szyjnej, tętnicy szyjnej wewnętrznej i obu połączonych było podobne, z 35 do 44 procentowym wzrostem ryzyka, oraz pozostało istotne po skorygowaniu o czynniki ryzyka. Porównanie statystyki chi-kwadrat wykazało, że łączna miara grubości intima-medium była silniejszym predyktorem niż poszczególne pomiary.
Tabela 3. Tabela 3. Względne ryzyko zawału mięśnia sercowego jako funkcja tętnicy szyjnej wspólnej i tętnicy szyjnej wewnętrznej Grubość śródmimia- styczna wyrażona jako kwintile i jako ciągła zmienna. Przebadaliśmy siłę skojarzeń z zawałem serca jako wynikiem. Wyniki zawału mięśnia sercowego były podobne do wyników dla połączonego punktu końcowego. Chociaż grubość błony wewnętrznej i środkowej tętnic szyjnych wspólnej i wewnętrznej była związana z ryzykiem zawału mięśnia sercowego, względne ryzyko związane z większą grubością błony środkowo-szyjnej wewnętrznej intima-media było zwykle niższe niż w przypadku większych tętnic szyjnych wewnętrznych. – średnia grubość warstwy wewnętrznej i większa łączna grubość warstwy wewnętrznej (tabela 3). Zwiększenie o SD w tętnicy szyjnej wspólnej, tętnicy szyjnej wewnętrznej i łącznej w połączeniu wiązało się z 33 do 46 procentowym wzrostem ryzyka po dostosowaniu do wieku i płci.
Tabela 4. Tabela 4. Względne ryzyko udaru incydentalnego jako funkcja tętnicy szyjnej wspólnej i tętnicy szyjnej wewnętrznej Grubość śródmózgowia wyrażona jako kwintile i jako ciągła zmienna. Natomiast grubość błony środkowej tętnicy szyjnej wspólnej i łączona miara były lepszymi wskaźnikami udaru niż grubość intima-media wewnętrznej tętnicy szyjnej wewnętrznej (Tabela 4). Wzrost o SD w grubości ściany wiązał się z 33 do 43 procentowym wzrostem ryzyka po dostosowaniu dla wieku i płci oraz wzrostem ryzyka o 25 do 33 procent po korekcie o dodatkowe czynniki (P <0,001 dla wszystkich porównań).
Dodanie terminu interakcji pomiędzy grubością warstwy intima-mediowej a płcią w stosunku do powyższych modeli nie spowodowało znaczącego wpływu w żadnym z modeli (P> 0,20 dla wszystkich porównań).
Tabela 5. Tabela 5. Porównanie powiązań poszczególnych czynników ryzyka z połączonym zdarzeniem udaru lub zawału mięśnia sercowego w modelach proporcjonalnego hazardu Coxa zi bez korekty dla wieku i płci. Modele proporcjonalnego hazardu Coxa, o grubości intima-media jako zmiennej ciągłej, wykazały silne powiązanie między połączonym wynikiem a tradycyjnymi czynnikami ryzyka, a także grubością warstwy wewnętrznej (Tabela 5). Skorygowane względem wieku i płci ryzyko względne związane ze wzrostem o SD w połączeniu pomiaru grubości warstwy intima-media było co najmniej tak samo silne, jak te związane z tradycyjnymi czynnikami ryzyka (Tabela 5).
Dyskusja
Wcześniej donieśliśmy o pozytywnym związku między czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego a grubością błony środkowej tętnic szyjnych.2,29. Wykazaliśmy również, że pomiar łączący grubość błony środkowo-szyjnej z tętnicami wewnątrz tętnicy szyjnej wewnętrznej był większy. silnie związane z częstością występowania chorób sercowo-naczyniowych i tradycyjnymi czynnikami ryzyka niż każda zmienna stosowana osobno.30 Obecnie odnotowujemy pozytywne powiązanie między grubością warstwy wewnętrznej tętnic szyjnych a częstością występowania nowego zawału mięśnia sercowego i udaru u osób w wieku 65 lat lub starszych. starszych, którzy nie mieli choroby sercowo-naczyniowej w wywiadzie
[przypisy: alprazolam, citalopram, ceftriakson ]
[więcej w: hologramy na legitymację studencką, wiercenie w żelbecie, cyprofloksacyna ]
[przypisy: pęcherzowe oddzielanie się naskórka, pecherzyca, pekan ]