Miażdżyca tętnic szyjnych i grubość podłoża jako czynnik ryzyka zawału mięśnia sercowego i udaru u starszych dorosłych ad 6

Pokazaliśmy, że grubość warstwy wewnętrznej jest silnym predyktorem zarówno zawału mięśnia sercowego, jak i udaru, a gradienty ryzyka są podobne. Łączna miara grubości środkowo-szyjnej i tętnicy szyjnej wewnętrznej tętnic szyjnych była lepszym predyktorem zdarzeń niż sama grubość. Kiedy dokonano korekty statystycznej dla tradycyjnych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, grubość intima-media tętnic szyjnych pozostała istotnym predyktorem zdarzeń sercowo-naczyniowych. Siła powiązań między grubością warstwy intymnej a mediami była co najmniej tak silna, jak skojarzenia z tradycyjnymi czynnikami ryzyka. W czterech innych badaniach zbadano możliwy związek między grubością błony środkowej tętnicy szyjnej wewnętrznej a częstością incydentów sercowo-naczyniowych.10-13 Trzy z tych badań dały wyniki z wykorzystaniem pomiarów wspólnej tętnicy szyjnej. Salonen i Salonen, w badaniu 1257 fińskich mężczyzn w średnim wieku, zaobserwowali związek pomiędzy grubością błony środkowej tętnic szyjnych wspólnej i zdarzeniami kardiologicznymi. Obserwacja ta była oparta na rocznej obserwacji i 24 zdarzeniach10. Ponieważ definicje kategorii wysokiego ryzyka w ich badaniach różniły się od używanych przez nas kategorii, bezpośrednie porównanie naszych wyników z ich wynikami nie jest możliwe.
Badanie starsze w Rotterdamie było jednoośrodkowym, prospektywnym badaniem chorób i niepełnosprawności u osób w podeszłym wieku, w którym uczestniczyło 7983 pacjentów w wieku 55 lat lub starszych.32 Przeprowadzili badanie kliniczno-kontrolne w podgrupie ich populacji, które wykazało związek między grubość błony środkowej tętnicy szyjnej wewnętrznej oraz ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu.11 Badacze z Rotterdamu nie stwierdzili stałego ryzyka wystąpienia zawału mięśnia sercowego, natomiast stwierdziliśmy, że ryzyko zawału serca zwiększyło się monotonicznie wraz ze wzrostem wartości ośrodka intima-medialnego. grubość. Obejmowały one osoby z dławicą piersiową, przejściowy atak niedokrwienny i inne objawy choroby sercowo-naczyniowej przy wejściu, podczas gdy my wykluczaliśmy takie podmioty. Włączenie pacjentów z objawową chorobą sercowo-naczyniową może wyjaśnić, dlaczego badacze z Rotterdamu nie byli w stanie wykazać silnego związku pomiędzy grubością błony środkowo-szyjnej wewnętrznej a ryzykiem zawału mięśnia sercowego, podczas gdy wykazaliśmy silny gradient ryzyka. Różnice między ich badaniem a naszym mogą być wyjaśnione przez większą liczbę podmiotów i dłuższy czas obserwacji w naszym badaniu. Co więcej, nasze wyniki rozszerzają ich wyniki, pokazując, że grubość intima-media wewnętrznej tętnicy szyjnej wewnętrznej jest równie dobrym predyktorem, jak grubość błony środkowo-szyjnej wewnętrznej, a kombinacja tych dwóch jest statystycznie lepsza od każdej z nich.
Przedmiotem badania dotyczącego ryzyka miażdżycy w społecznościach było 15 792 mężczyzn i kobiety w średnim wieku, w wieku od 45 do 64 lat, mieszkających w czterech oddzielnych rejonach Stanów Zjednoczonych, których obserwowano od czterech do siedmiu lat z powodu występowania chorób serca. 12 Chociaż doniesiono jedynie o pomiarach odległych ścian, badanie Atherosclerosis Risk in Communities również wykorzystało łączną miarę grubości tętnic szyjnych wspólnej i tętnic szyjno-wewnętrznych tętnic wewnętrznych.
[przypisy: bromazepam, citalopram, wdrożenia magento ]
[patrz też: citalopram, dygestorium, designerskie wieszaki ]
[patrz też: penire plus opinie, ph metria, gim lubasz ]