Miażdżyca tętnic szyjnych i grubość podłoża jako czynnik ryzyka zawału mięśnia sercowego i udaru u starszych dorosłych ad 7

Chociaż nie donieśli o związkach z udarem, badacze stwierdzili podobne powiązanie między grubością warstwy intima-mediowej a chorobą serca w młodszej populacji.12 Hodis i in. odkrył również związek pomiędzy grubością warstwy intima-mediowej a zdarzeniami wieńcowymi w badaniu mężczyzn, którzy przeszli operację pomostowania tętnic wieńcowych i byli obserwowani przez średnio 8,8 lat.13 W naszym badaniu, w którym oceniano, czy pomiary nieinwazyjne mają jakąkolwiek moc predykcyjną w odniesieniu do kolejnych zdarzeń sercowo-naczyniowych, zdawaliśmy sobie sprawę, że grubość intima-media tętnic szyjnych jest silnie związana z czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego.2-5,29,33,34 Pomimo tego stowarzyszenie, wykazaliśmy, że grubość intima-media tętnic szyjnych jest silnym predyktorem nowych zdarzeń sercowo-naczyniowych, nawet po korekcie statystycznej innych czynników ryzyka. Odkrycie to ma znaczenie kliniczne, szczególnie w odniesieniu do osób starszych. Zaproponowano obliczone profile ryzyka do stosowania w identyfikacji osób z wysokim ryzykiem zawału mięśnia sercowego35 oraz w przypadku udaru.36 Jednak podwyższenie poziomu wielu czynników ryzyka jest powszechne u osób w podeszłym wieku, a związek między czynnikami ryzyka a chorobą sercowo-naczyniową może się osłabić w późniejszym wieku. lata życia.37,38 Z tego powodu może być trudno klinicystom zidentyfikować starszych pacjentów z subkliniczną chorobą sercowo-naczyniową na podstawie klasycznych czynników ryzyka. Zwiększona grubość warstwy wewnętrznej, wskaźnik subklinicznej choroby, może odzwierciedlać konsekwencje wcześniejszego narażenia na czynniki ryzyka. Dodanie pomiarów grubości intima-mediów do równań ryzyka sercowo-naczyniowego może pomóc zidentyfikować bezobjawowe osoby, które skorzystałyby z agresywnych środków zapobiegawczych.
Ta strategia, jeśli zostanie zastosowana do populacji podobnych do naszej kohorty, wymagałaby połączonych pomiarów grubości środkowo-szyjnej i wewnętrznej grubości tętnic szyjnych wewnętrznych na odległych i bliskich ścianach tętnic. Pomiary intima-media wewnątrz tętnicy szyjnej wewnętrznej, ze względu na sposób ich wykonania, prawdopodobnie odzwierciedlają obecność płytki ogniskowej, a zatem mogą być bardziej reprezentatywne dla ekspozycji na czynnik ryzyka.39 Może to wyjaśniać częściowo dodatkową moc predykcyjną połączonych pomiary częstych i wewnętrznych tętnic szyjnych. Podobnie przydatne są również pomiary przyścienne, ponieważ pomiary w odległych ścianach miały znacznie słabszy związek z wynikami (P <0,001) niż połączone pomiary w pobliżu ściany bocznej i pod ścianą (analizy nie zostały pokazane).
Pomiary grubości intima-media w tętnicach szyjnych były równie silnymi predykatorami zdarzeń jak tradycyjne czynniki ryzyka. Po skorygowaniu o konwencjonalne czynniki ryzyka, łączna miara grubości intima-media była zmienną najsilniej związaną z ryzykiem zdarzeń sercowo-naczyniowych. Wzrost o SD w połączeniu grubość intima-media był związany z względnym ryzykiem 1,36 dla połączonego punktu końcowego zawału mięśnia sercowego lub udaru po dostosowaniu do wieku, płci i innych czynników ryzyka. Natomiast w tym samym modelu wzrost wieku o SD (5,5 roku) był związany z względnym ryzykiem 1,34, a wzrost skurczowego ciśnienia krwi o SD (21,5 mm Hg) przy względnym ryzyku 1,21 Względna siła powiązań między wydarzeniami a grubością warstwy intima-media w porównaniu ze związkiem między zdarzeniami a innymi tradycyjnymi czynnikami ryzyka sugeruje, że grubość warstwy wewnętrznej jest sama w sobie potężnym predyktorem zdarzeń sercowo-naczyniowych jako tradycyjnych czynników ryzyka.
Zmienność pomiaru grubości intima-media mogła wpłynąć na nasze wyniki. Silne korelacje między powtórzonymi odczytami grubości intima-media (współczynniki Spearmana od 0,75 do 0,86) są podobne do tych już opublikowanych. 2, 4,5,1,1,3,30 Każdy wzrost dokładności pomiarów w wyniku ulepszenia technologiczne mogą zwiększyć ich zdolność przewidywania zdarzeń sercowo-naczyniowych.
Wnioskujemy, że grubość błony środkowo-środkowej wspólnej tętnicy szyjnej i tętnicy szyjnej wewnętrznej jest silnie związana z ryzykiem zawału mięśnia sercowego i udaru u bezobjawowych osób starszych. Pomiary grubości intima-media w tętnicach szyjnych zachowują siłę predykcyjną w odniesieniu do nowych zdarzeń sercowo-naczyniowych, nawet po uwzględnieniu tradycyjnych czynników ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych; co więcej, takie pomiary wydają się silniejszymi predyktorami niż te same czynniki ryzyka.
[patrz też: disulfiram, diklofenak, bisoprolol ]
[przypisy: ambrisentan, blachodachówka gontopodobna, żeliwo szare ]
[hasła pokrewne: płatki jaglane właściwości, płesznik, pluskwy ugryzienia ]