Miażdżyca tętnic szyjnych i grubość podłoża jako czynnik ryzyka zawału mięśnia sercowego i udaru u starszych dorosłych cd

Maksymalna, a nie średnia grubość intima-media została wykorzystana jako kluczowa zmienna po statystycznym badaniu siły powiązań między czynnikami ryzyka a grubością warstwy wewnętrznej. Wiele pomiarów grubości warstwy intima-mediowej podsumowano w dwóch zmiennych: jednej dla wspólnej tętnicy szyjnej i drugiej dla tętnicy szyjnej wewnętrznej. Maksymalną grubość błony środkowej tętnicy szyjnej wspólnej i tętnicy szyjnej wewnętrznej określono jako średnią maksymalnej grubości błony środkowej i dolnej ściany po lewej i prawej stronie. Liczba pomiarów, które były dostępne dla uśrednienia, mieściła się w zakresie od do 4 dla wspólnej tętnicy szyjnej i do 12 dla tętnicy szyjnej wewnętrznej. Złożoną miarę, która połączyła maksymalną grubość błona środkowo-szyjno-tętnicowa i maksymalną grubość intima-media wewnętrznej tętnicy szyjnej wewnętrznej uzyskano przez uśrednienie tych dwóch pomiarów po standaryzacji (odjęcie średniej i dzielenie przez standardowe odchylenie dla pomiaru ) .30 Korelacje Spearmana pomiędzy wszystkimi odczytami na linii podstawowej i wszystkimi odczytami wykonanymi przez oddzielne czytniki trzy lata później wyniosły odpowiednio 0,75, 0,86 i 0,84 dla tętnicy szyjnej wspólnej, tętnicy szyjnej wewnętrznej i miary łącznej.
Analiza statystyczna
Dotychczasową chorobę serca zdefiniowano jako udokumentowany objawowy zawał mięśnia sercowego, dławica piersiowa, operacja pomostowania tętnic wieńcowych lub angioplastyka tętnic wieńcowych. Dotychczasową chorobę naczyń mózgowych definiowano jako wywiad udarowy, przejściowy atak niedokrwienny lub endarterektomię tętnicy szyjnej. Uczestnicy z historią chorób serca lub chorób naczyń mózgowych zostali wykluczeni, abyśmy mogli badać bezobjawowe osoby bez klinicznych objawów choroby sercowo-naczyniowej.
Wszystkie analizy przeprowadzono za pomocą oprogramowania statystycznego SPSS / Windows. 31 Model regresji proporcjonalnego hazardu Coxa zastosowano do oszacowania względnego ryzyka nowego zawału mięśnia sercowego, udaru i połączonego punktu końcowego. W tych analizach zastosowano kwasy miary tętnic szyjnych i ciągłą wersję tych zmiennych. Dane na temat badanych poddano cenzurze po śmierci z dowolnej przyczyny i po ostatniej wizycie kontrolnej.
Oceniliśmy wpływ tradycyjnych czynników ryzyka na wszelkie zaobserwowane zależności między grubością błony środkowej tętnicy szyjnej a danym wynikiem sercowo-naczyniowym przy użyciu modeli proporcjonalnego hazardu Cox wybranych przez strategię krokową zastosowaną do następujących zmiennych (z P = 0,10 koniecznym do wprowadzenia zmienna w modelu): grubość warstwy tętnicy szyjnej wewnętrznej, wiek, płeć, rasa, obecność lub brak migotania przedsionków, ciśnienie skurczowe i rozkurczowe, historia cukrzycy, historia palenia tytoniu, historia nadciśnienia tętniczego oraz lipoproteiny o małej gęstości i o wysokim stężeniu cholesterolu lipoproteinowego. Zmienna wprowadzona do modelu dla danego wyniku została zachowana we wszystkich trzech modelach w celu umożliwienia bezpośredniego porównania między modelami. Interakcja między seksem a zmiennymi grubości ściany została przetestowana we wszystkich modelach. Oceniliśmy także względne znaczenie grubości intima-medium (jako zmiennej ciągłej) w porównaniu z tradycyjnymi czynnikami ryzyka w modelach proporcjonalnego hazardu Coxa, bez korekty dla wieku i płci oraz z korektą dla tych zmiennych
[hasła pokrewne: sklerodermia, wdrożenia magento, disulfiram ]
[patrz też: Choroba Perthesa, przeciski pod drogami, blinatumomab ]
[patrz też: operacja kręgosłupa szyjnego, gimnazjum lubasz, orteza na kolano ]