Objawowe korzyści z likwidacji zakażenia Helicobacter pylori u pacjentów z niewydolnością nerek

Niestrawność dotyczy 20 do 40 procent populacji świata zachodniego.1-4 Endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego u pacjentów z niestrawnością nie ujawnia żadnych nieprawidłowości w większości; uważa się, że tacy pacjenci mają niestrawność lub funkcjonalną dyspepsję.5 Przyczyna niestrawności niewrzodowej jest niejasna, ale uważa się, że jest heterogenna.6-8 Postępowanie w przypadku zaburzenia jest niezadowalające, a niewiele badań wskazuje, że aktywne leczenie jest lepsze do placebo.7 Rozpoznanie patogennej roli infekcji Helicobacter pylori u pacjentów z chorobą wrzodową i korzyści z wyleczenia infekcji 9-11 doprowadziło do sugestii, że zakażenie może być również przyczyną dyspepsji u niektórych pacjentów z niestrawnością niewrzodową. Wyższą częstość występowania zakażenia H. pylori odnotowano u pacjentów z niestrawnością niż u osób bez tego zakażenia, ale w niektórych z tych badań pacjenci nie byli dobrani pod względem wieku lub wykluczeni, jeśli cierpieli na chorobę wrzodową. 12-14 Przeprowadzono kilka badań efekt wyniszczenia zakażenia H. pylori na objawy dyspeptyczne u pacjentów z niestrawnością niewydolną, ale wyniki były sprzeczne i wszystkie takie badania zostały skrytykowane z powodu wad konstrukcyjnych15. W ostatnim przeglądzie tych badań Talley i Hunt doszli do wniosku, że H. pylori nie zostało jeszcze ustalone, aby odgrywać ostateczną rolę w niestrawności. 15
Przedstawiono wyniki dużego, randomizowanego, kontrolowanego placebo badania, w którym oceniano wpływ wyniszczenia H. pylori u pacjentów z niestrawnością niewrzodową.
Metody
Rekrutacja i ocena pacjentów
Badaliśmy pacjentów, którzy zostali skierowani do jednej poradni niestrawności przez lekarza pierwszego kontaktu, ponieważ mieli oni niestrawność przez co najmniej cztery miesiące. U wszystkich pacjentów stwierdzono zakażenie H. pylori, ale brak było endoskopowych dowodów na obecną lub wcześniejszą chorobę wrzodową. Niestrawność zdefiniowano jako przerywany lub uporczywy ból lub dyskomfort w górnej części brzucha lub dolnej części klatki piersiowej, zgaga, nudności, uczucie poposiłkowej pełności lub jakiekolwiek inne objawy, które uważano za związane z górną częścią przewodu pokarmowego.16 Pacjenci byli wykluczani, jeśli wcześniej stwierdzono, że mają one chorobę wrzodową, mają endoskopowe objawy zapalenia przełyku, przyjmują niesteroidowe leki przeciwzapalne (inne niż niską dawkę kwasu acetylosalicylowego), zostały poddane resekcji żołądka, były w ciąży lub były wcześniej leczone z powodu zakażenia H. pylori.
Pacjenci zostali poproszeni o zaprzestanie przyjmowania jakichkolwiek leków przeciwwydzielniczych przed pierwszą wizytą w klinice. Podczas tej wizyty wykorzystano standaryzowaną rozmowę w celu określenia objawów każdego pacjenta i czasu trwania objawów (mniej niż 2 lata, 2 do 5 lat, więcej niż 5 do 10 lat lub więcej niż 10 lat) i przeprowadzono badanie fizyczne.
Nasilenie dyspepsji w ciągu sześciu miesięcy poprzedzających wizytę oceniano za pomocą wskaźnika nasilenia zawał mięśnia Glasgow 17. Ta skala ocenia częstość objawów (maksymalny wynik, 5); wpływ niestrawności na normalne czynności (2); liczba dni pracy pominiętych z powodu niestrawności (2); oraz częstotliwość konsultacji lekarskich (2), wizyty domowe u lekarza (2), testy na niestrawność (2), stosowanie leków dostępnych bez recepty (2) oraz stosowanie przepisanych leków (3)
[więcej w: citalopram, Corsodyl, belimumab ]
[podobne: hologramy na legitymację studencką, wiercenie w żelbecie, cyprofloksacyna ]
[patrz też: pęcherzowe oddzielanie się naskórka, pecherzyca, pekan ]

Objawowe korzyści z likwidacji zakażenia Helicobacter pylori u pacjentów z niewydolnością nerek

Niestrawność dotyczy 20 do 40 procent populacji świata zachodniego.1-4 Endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego u pacjentów z niestrawnością nie ujawnia żadnych nieprawidłowości w większości; uważa się, że tacy pacjenci mają niestrawność lub funkcjonalną dyspepsję.5 Przyczyna niestrawności niewrzodowej jest niejasna, ale uważa się, że jest heterogenna.6-8 Postępowanie w przypadku zaburzenia jest niezadowalające, a niewiele badań wskazuje, że aktywne leczenie jest lepsze do placebo.7 Rozpoznanie patogennej roli infekcji Helicobacter pylori u pacjentów z chorobą wrzodową i korzyści z wyleczenia infekcji 9-11 doprowadziło do sugestii, że zakażenie może być również przyczyną dyspepsji u niektórych pacjentów z niestrawnością niewrzodową. Wyższą częstość występowania zakażenia H. pylori odnotowano u pacjentów z niestrawnością niż u osób bez tego zakażenia, ale w niektórych z tych badań pacjenci nie byli dobrani pod względem wieku lub wykluczeni, jeśli cierpieli na chorobę wrzodową. 12-14 Przeprowadzono kilka badań efekt wyniszczenia zakażenia H. pylori na objawy dyspeptyczne u pacjentów z niestrawnością niewydolną, ale wyniki były sprzeczne i wszystkie takie badania zostały skrytykowane z powodu wad konstrukcyjnych15. (więcej…)