Rodzinna ciążowa nadczynność tarczycy spowodowana przez zmutowany receptor tyreotropowy nadwrażliwy na ludzką gonadotropinę kosmówkową ad

Wyniki badania były podobne do wyników z poprzedniej ciąży. Pacjent zaprzeczył wystąpieniu jakichkolwiek objawów podczas okresu interwencji. Wyniki badań laboratoryjnych były następujące: stężenie tyreotropiny w surowicy, <0,07 .U na mililitr; stężenie tyroksyny bez surowicy, 4,5 ng na decylitr (58 pmol na litr); i gonadotropina kosmówkowa w surowicy, 70 U na mililitr (normalny zakres dla pierwszego trymestru ciąży, 38 do 173). Aktywność stymulująca tarczycę była niewykrywalna. Ryc. 1. Ryc. 1. Stężenia tyroksyny i tyreotropiny bez surowicy w czasie czwartej ciąży u pacjenta. Aby przeliczyć wartości dla beztirynowej tyroksyny na pikomole na litr, pomnóż przez 12,9.
Pacjentowi podawano 250 mg propylotiouracylu dziennie przez cztery tygodnie, a ponieważ jej stężenie tyreotropiny w surowicy pozostawało niskie, dawkę zmniejszano do 50-150 mg na dzień przez resztę ciąży (ryc. 1). Dostarczyła normalnego chłopca w 38 tygodniu ciąży, po czym propylotiouracyl ponownie przerwano. Była klinicznie i biochemicznie eutyreozy, gdy była ostatnio badana cztery miesiące po porodzie.
Matka pacjenta zgłosiła podobną historię. Urodziła pacjenta w wieku 27 lat, dwa lata po poronieniu. Ciąża była powikłana nudnościami, wymiotami i utratą wagi o 7 kg w pierwszym trymestrze ciąży. Dostawa była bez komplikacji i miała miejsce w terminie. Te same objawy powróciły podczas kolejnej ciąży, a kobieta była leczona karbimazolem z powodu nadczynności tarczycy z powodu choroby Gravesa-Basedowa, pomimo braku wole i oftalmopatii. Dostarczyła normalnego chłopca w 40 tygodniu ciąży. Karbimazol przerwano dwa miesiące po porodzie. Od tego czasu pozostała eutyreozą i nie miała więcej ciąż.
Badanie zostało zatwierdzone przez lokalny komitet etyczny, a obie kobiety wyraziły świadomą zgodę.
Metody
Testy hormonalne
Tyroksyną w surowicy mierzono za pomocą oznaczenia radioimmunologicznego (Sorin Biomedica, Anthony, Francja), a stężenie tyreotropiny w surowicy i gonadotropiny kosmówkowej oznaczono za pomocą testów chemiluminescencyjnych (ACS180, Chiron, Cergy Pontoise, Francja). Aktywność stymulującą tarczycę w surowicy badano w hodowlach komórek jajnika chińskiego-chomika, stabilnie transfekowanych ludzkim receptorem tyreotropowym.
Sekwencjonowanie genu receptora tyreotropiny
W celu określenia sekwencji genu receptora tyreotropiny DNA wyekstrahowano z leukocytów krwi obwodowej, a sekwencje wszystkich egzonów genu receptora tyreotropiny i połączeń intron-ekson określono w sposób opisany uprzednio.
Funkcjonalna charakterystyka mutanta
Mutacja zidentyfikowana w genie receptora tyreotropiny pacjenta i jej matki została wprowadzona do komplementarnego DNA typu dzikiego typu tyreotropiny (cDNA) przez ukierunkowaną mutagenezę opartą na reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR). W skrócie, fragment restrykcyjny XhoI-Afll III obejmujący zmutowane miejsce został zligowany z cDNA receptora tyreotropiny typu dzikiego, który wstawiono do wektora ekspresyjnego pSVL (Pharmacia, Roosendaal, Holandia)
[przypisy: ambroksol, cilostazol, celiprolol ]
[więcej w: bimatoprost, wieszaki na medale, hostessy fordanserki ]
[przypisy: omega kleszczów, oparzenia chemiczne, oparzenia pierwsza pomoc ]