Ryzyko związane z olejem mineralnym

Niezależnie od preferencji lekarzy, olej mineralny jest nadal bardzo w użyciu, wywołując niezwykłe ryzyko lipidowego zapalenia płuc, które było przedmiotem 19 lutego w medycynie klinicznej Berg i Saenger.1 W ocenie dużych supermarketów i aptek, Zauważyłem, że wszyscy zaopatrywali dwie do czterech marek oleju mineralnego, a także dwie marki łączące je z mlekiem magnezowym. Wskazówki na etykietach kombinacji pozwoliły na zastosowanie produktu przed snem lub po jego powstaniu, ale etykiety na pojemnikach z czystego oleju mineralnego zalecały stosowanie produktu tylko przed snem i nie w czasie posiłku – aby uniknąć wpływu na wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Jednak żaden z produktów nie wyświetlał ostrzeżeń wskazujących na ludność szczególnie narażoną na takie spożycie: osoby z nocnym refluksem. Czy nie należy ostrzegać osób ze stwierdzoną przepukliną rozworu przełyku i objawowym refluksem, aby uniknąć stosowania tych produktów tuż przed leżeniem w pozycji leżącej. Z wyjątkiem niecodziennego nawyku korzystania przez cały czas z oleju mineralnego, pacjentka opisana przez Berga i Saengera w inny sposób niewinnie wzięła swój olej mineralny, tak jak wskazała etykieta.
David E. Langdon, MD
3120 Matlock Rd., Arlington, TX 76015
Odniesienie1. Berg BW, Saenger JS. Egzogenne lipidowe zapalenie płuc. N Engl J Med 1998; 338: 512-512
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
Rzecznik prasowych Agencji ds. Żywności i Leków:
Dla redaktora: Food and Drug Administration (FDA) był bardzo zaniepokojony doniesieniem o postępującej chorobie płuc u kobiety, która od wczesnego dzieciństwa przyjmowała od 10 do 15 ml oleju mineralnego przed snem.
Olej mineralny jest aktywnym składnikiem niektórych środków przeczyszczających dostępnych bez recepty. Środki przeczyszczające zawierające olej mineralny, ze względu na długą historię stosowania oleju mineralnego jako składnika środków przeczyszczających, są regulowane przez otwarty, publiczny proces stanowienia przepisów. Przez wiele lat wiadomo było, że może wystąpić lipoidoza, gdy olej mineralny jest spożywany przez bardzo małe dzieci lub obłożnie chorych. W rezultacie FDA wymaga od wytwórców oznaczania doustnie podawanych produktów olejów mineralnych jako nieprzeznaczonych dla niemowląt1 i ostrzegania przed ich stosowaniem u małych dzieci lub osób obłożnie chorych2. Ponadto FDA opublikowała raport zespołu ekspertów, w którym zauważono, że przy bardzo rzadkich okazjach olej mineralny może być zasysany i wywoływać lipidowe zapalenie płuc . 3 FDA wymaga również, aby etykiety produktów zawierających olej mineralny zawierały ostrzeżenia przed przedłużonym używaniem2 i zaleca, aby nie używać tych produktów niż jeden tydzień22,4 lub przez osoby, które mają nudności, wymioty lub trudności w połykaniu
Opisy przypadków, takie jak Berg i Saenger, powinny występować rzadko, jeśli środki przeczyszczające zawierające olej mineralny są stosowane zgodnie z wymaganiami dotyczącymi etykietowania i zalecanymi przez FDA. Etykiety produktów leczniczych dostępnych bez recepty można jednak ulepszyć5, a instrukcje dotyczące kierunków i ostrzeżeń na etykietach środków przeczyszczających zawierających olej mineralny można wzmocnić w celu zwiększenia ich bezpiecznego i skutecznego stosowania. FDA planuje opublikować ostateczną zasadę dotyczącą środków przeczyszczających, które będą zawierać wymagane ulepszenia dotyczące etykietowania.
Aby monitorować bezpieczeństwo sprzedawanych produktów leczniczych, FDA bada doniesienia o istotnych klinicznie, aczkolwiek nietypowych, niepożądanych reakcjach na leki w literaturze, takich jak niniejszy przypadek, a także raporty przekazywane bezpośrednio do naszych systemów raportowania po wprowadzeniu do obrotu, takich jak MedWatch (telefon, 800-332-1088) Lekarze i inni pracownicy służby zdrowia są zachęcani do przekazywania FDA informacji o takich doświadczeniach, aby pomóc im w zidentyfikowaniu obszarów, w których może być konieczne zmodyfikowanie lub wzmocnienie oznakowania produktów.
Debra L. Bowen, MD
Food and Drug Administration, Rockville, MD 20857
5 Referencje1. 21 CFR § 201.302.
Google Scholar
2. 21 CFR§ 369,20.
Google Scholar
3. Propozycja ustanowienia monografii na leki przeczyszczające OTC, przeciwbiegunkowe, przeciwwymiotne i przeciwwymiotneFed Regist 1975; 40: 12912-12912
Google Scholar
4. Laksacyjne produkty lecznicze do stosowania u ludzi bez recepty: wstępna monograficzna monografiaFed Regist 1985; 50: 2124-2124
Google Scholar
5. Leki dostępne bez recepty: proponowane wymagania dotyczące etykietFed Regist 1997; 62: 9024-9062
Google Scholar
(2)
[hasła pokrewne: bisoprolol, belimumab, atropina ]
[przypisy: bombki styropianowe, chirurgiczne usuwanie ósemek, dentysta gliwice ]
[hasła pokrewne: orzechy włoskie kalorie, osa a pszczoła, szkoła podstawowa lubasz ]