Serce: Fizjologia, od komórki do krążenia

Choroba sercowo-naczyniowa nadal jest główną przyczyną śmierci w naszym społeczeństwie. Nie jest więc zaskakujące, że dziedzina nauki o układzie sercowo-naczyniowym szybko się rozwija, szczególnie na poziomie komórkowym i subkomórkowym. Ta ekspansja może powodować trudności dla klinicystów i studentów medycyny. Jednak zrozumienie nowej fizjologii jest niezbędne do właściwego stosowania nowych form technologii medycznej i środków farmakologicznych. W tym kontekście dzieło Lionela Opiego fachowo integruje elementy komórkowe i subkomórkowe fizjologii układu sercowo-naczyniowego w analizie reakcji fizjologicznych. Książka zaczyna się od przeglądu układu sercowo-naczyniowego, w tym opisów zasad elektrofizjologicznych, sprzężeń wzbudzanie-skurcz oraz mechanizmów transdukcji receptora i sygnału. Dyskusja na temat tych mechanizmów prowadzi następnie do oceny czynności serca i wreszcie do integracyjnej analizy krążenia i stanów patologicznych, które na niego wpływają. Szczególnie silną cechą tej książki jest to, że dyskusja zawsze wraca do mechanizmów komórkowych i subkomórkowych, utrzymując połączenie między fizjologią komórkową a ogólną fizjologią integracyjną.
Pominięcie tej obszernej książki stanowi dyskusję na temat mechanizmów molekularnych. Nie ma nic na temat regulacji transkrypcji i translacji systemów enzymatycznych i receptorów, ani nie ma wiele informacji na temat nowych modeli eksperymentalnych, w tym zwierząt transgenicznych. Być może następne wydanie poprawi to niedopatrzenie.
Ta książka jest dobrze napisana. Każdy rozdział ma liczne postacie, z których duża część została przygotowana specjalnie na tę nową edycję. Istnieje również wiele tabel podsumowujących. Niewielka krytyka jest taka, że obfite liczby, z których niektóre są zbędne, mogą powodować zamieszanie, ilustrując ten sam punkt na różne sposoby.
Dr Opie nadał tej książce bardzo miły akcent naukowy, umieszczając cytat na początku niektórych rozdziałów i włączając notatki historyczne w całym tekście. Każdy obszernie wyodrębniony rozdział pozwala czytelnikowi na sprawdzenie głównych źródeł i bardziej szczegółowe poznanie dowolnego przedmiotu.
Książka została zaprojektowana do pracy jako podręcznik. Każdy rozdział kończy się podsumowaniem głównych punktów i zestawów pytań dla studentów i kardiologów podczas szkolenia. Dzięki temu książka jest idealna nie tylko dla studentów i stażystów, ale także dla kardiologów, którzy chcą przejrzeć fizjologię układu sercowo-naczyniowego i zasady leżące u podstaw nowych środków terapeutycznych.
Jak ta książka odnosi się do książki Arnolda Katza o podobnej nazwie, Physiology of the Heart (drugie wydanie, New York: Raven Press, 1992). Opie zajmuje się tym w przedmowie. Mówi, że jego książkę należy traktować jako towarzysza, a nie konkurenta książki Katza i innych podręczników kardiologicznych. Całkowicie się zgadzam. Książka Opie zawiera informacje o farmakologii i fizjologii integracyjnej, które uzupełniają informacje na temat mechanizmów związanych z kurczeniem się i energetyką omówionych w książce Katza. Ale inne podręczniki sercowo-naczyniowe zawierają więcej informacji klinicznych i terapeutycznych.
Jedyną wadą, którą odkryłem w tej książce, jest brak docenienia integracji serca z obwodem żylnym i wpływu tej integracji na czynność serca Na przykład w sekcji dotyczącej pojemności minutowej serca i wysiłku fizycznego autor stwierdza: Podczas dynamicznego wysiłku fizycznego to zwiększone tętno zapewnia większość adaptacji. Ponadto następuje zwiększony powrót żylny, który działa dzięki mechanizmowi Frank-Starling. Ponieważ pojemność minutowa serca musi być równa wartości powrotu żylnego w stanie stacjonarnym, wzrost rzutu serca musi być równy wzrostowi powrotu żylnego. Nie ma dodatkowego wzrostu powrotu żylnego. Nierozpoznanie tego punktu prowadzi do wielu słabości w sekcjach integracyjnych, a czasem do nieumiejętności, które zmienne sercowe są niezależne i zależne. Jednak ten punkt nie umniejsza ogólnej użyteczności tej bardzo dobrej książki.
Sheldon Magder, MD
Uniwersytet McGill, Montreal, QC H3A 1A1, Kanada

[podobne: celiprolol, suprasorb, Corsodyl ]
[więcej w: Choroba Perthesa, przeciski pod drogami, blinatumomab ]
[hasła pokrewne: operacja kręgosłupa szyjnego, gimnazjum lubasz, orteza na kolano ]