Śmiertelny krwiak w trakcie leczenia dostosowaną dawką podskórnej heparyny

Podskórna terapia heparyną w przypadku migotania przedsionków, zakrzepicy żył głębokich, niestabilnych zespołów wieńcowych lub udarów niedokrwiennych mózgu może być alternatywą dla leczenia dożylnego, jeśli istnieją przeciwwskazania do doustnych antykoagulantów i pożądana jest mobilizacja pacjenta lub wypis ze szpitala. Niestety, niewiele badań wspiera tę praktykę.
Metodą dostosowanej dawki heparyny lek podaje się podskórnie, a czas częściowej tromboplastyny jest monitorowany. Codzienne dostosowanie dawki może spowodować skuteczne wydłużenie czasu częściowej tromboplastyny. Oczekuje się tego samego działania profilaktycznego przy zastosowaniu metody z dostosowaną dawką, jak w przypadku dobrze przebadanego dożylnego stosowania heparyny. Istotnie, wyższość skorygowanych dawek do ustalonych dawek heparyny wykazano w zapobieganiu zakrzepicy żył głębokich 1,2, podczas gdy skuteczność skorygowanych dawek dla innych wskazań nie została jeszcze udowodniona.
Przedawkowanie heparyny wydaje się ułatwiać powikłania krwotoczne, ale mogą również wystąpić przy normalnych dawkach heparyny.3 Rozwój krwiaka zaotrzewnowego w połączeniu z podskórną terapią niską dawką sugeruje, że takie powikłania krwotoczne są spowodowane ogólnoustrojowym działaniem leku i nie tylko do lokalnego podrażnienia w miejscu wstrzyknięcia.
W ciągu jednego roku w naszym oddziale internistycznym wystąpiły trzy ciężkie przypadki krwiaka ściany brzusznej (i zaotrzewnowej) u pacjentów otrzymujących dostosowaną dawkę; dwa z tych przypadków były śmiertelne. W przeciwieństwie do tego, nie było żadnych powikłań z leczeniem dożylnym lub niskimi dawkami. W sumie 2495 pacjentów otrzymywało leczenie heparyną; 1879 (75%) otrzymywało małą dawkę heparyny, 454 (18%) otrzymywało heparynę w postaci dostosowanej dawki, a 162 (6%) otrzymywało dożylną heparynę. Współczynnik powikłań wynosił 0,7% po zastosowaniu dawki dostosowanej, w porównaniu z 0% w przypadku leczenia małą dawką lub dożylnie (p <0,001 w porównaniu z dawką dostosowaną i małą dawką).
Wnioskujemy, że podskórne podawanie heparyny metodą skorygowanej dawki może zwiększać ryzyko śmiertelnego krwiaka, być może z powodu przejściowych, niekontrolowanych szczytowych poziomów we krwi. Problem powinien zostać zweryfikowany przez poważne badania.
Andreas Gabel, MD
Stefan Müller
Bahnhofstr. 8, 76137 Karlsruhe, Niemcy
3 Referencje1. Leyvraz PF, Richard J., Bachmann F, i in. Heparyna podskórna w porównaniu z podaniem dawki stałej w zapobieganiu zakrzepicy żył głębokich po całkowitej alloplastyce stawu biodrowego. N Engl J Med 1983; 309: 954-958
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Doyle DJ, Turpie AG, Hirsh J, i in. Skorygowano podskórną heparynę lub ciągłą żylną heparynę u pacjentów z ostrą zakrzepicą żył głębokich: randomizowane badanie. Ann Intern Med 1987; 107: 441-445
Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Suarez Fernandez C, Valenzuela Sarria A, Vidal Fuentes J, i in. Krwotok dootrzewnowy jako przyczyna neuropatii obwodowej. Rev Clin Esp 1984; 172: 223-228
Web of Science MedlineGoogle Scholar
(10)
[więcej w: oprogramowanie stomatologiczne, celiprolol, disulfiram ]
[podobne: bombki styropianowe, chirurgiczne usuwanie ósemek, dentysta gliwice ]
[hasła pokrewne: orzechy włoskie kalorie, osa a pszczoła, szkoła podstawowa lubasz ]