Wzrost w pierwszym trymestrze i ryzyko niskiej masy urodzeniowej ad 5

Ryzyko małej masy urodzeniowej wzrosło, gdy różnica pomiędzy obserwowaną a oczekiwaną długością korony i rupy wynosiła od -7 do -2 dni. Poza tym przedziałem ryzyko niskiej masy urodzeniowej było podobne do średniej dla całej grupy. Interpretujemy ten wzór w taki sposób, że gdy różnice między obserwowaną a oczekiwaną długością korony i rupy są duże, pomiar daje niewiele informacji o rozwoju zarodka lub płodu, ponieważ duże różnice są najprawdopodobniej spowodowane nieprawidłowym oszacowaniem wieku postkoncepcji, który w dużej mierze zaciemnia wariację związaną ze wzrostem .7,13 Dlatego ryzyko niskiej masy urodzeniowej jest podobne do średniej. W grupach o wartościach umiarkowanie ujemnych (od -7 do -2 dni) występuje większy odsetek przypadków, w których zarodek lub płód jest mniejszy niż oczekiwano z powodu wzrostu poniżej średniej, a zatem ryzyko niskiej masy urodzeniowej jest wyższe. Jednakże, ponieważ różnica pomiędzy obserwowanym i oczekiwanym rozmiarem zbliża się do zera, a następnie staje się dodatnia, odsetek przypadków, w których wzrost zarodka lub płodu jest suboptymalny, jest mniejszy, a zatem ryzyko niskiej masy urodzeniowej jest niższe. Rozkład różnicy pomiędzy obserwowaną a oczekiwaną długością korony i zagrody był przekrzywiony w kierunku wartości ujemnych. Jest to mało prawdopodobne z powodu błędu w używanym równaniu, ponieważ tryb różnicy wynosił zero, a 36 procent pomiarów mieściło się w granicach . dnia od wartości szacowanej. Przekrzywienie jest bardziej prawdopodobne z powodu pochylenia w czasie jajeczkowania w kierunku drugiej połowy cyklu. 16 Może to być również związane ze skrzywieniem w rozkładzie wielkości embrionalnej lub płodowej w kierunku niskiego wzrostu.
Przewidywanie niekorzystnego wyniku przez mniejszą niż oczekiwano długość korony i rupy było addytywne z predykcyjną mocą wysokiego stężenia alfa-fetoproteiny w surowicy krwi w drugim trymestrze (Tabela 3). Wyraźny brak istotnej zależności pomiędzy stężeniem alfa-fetoproteiny w surowicy matki a niekorzystnymi wynikami w przypadkach o normalnej lub większej niż oczekiwano długości korony i rami może być spowodowany małą liczbą niekorzystnych wyników w tej grupie.
Jeśli istnieje związek przyczynowy między słabym wzrostem w pierwszym trymestrze a niską masą urodzeniową, może się zdarzyć, że suboptymalne środowisko w pierwszym trymestrze ogranicza wzrost płodu do końca ciąży. Ewentualnie, słaby wzrost w pierwszym trymestrze może być wtórny do zaburzenia łożyskowania, które objawia się w czasie ciąży przez suboptymalny transfer składników odżywczych do płodu. Wydaje się również, że niektóre płody mogą być fizjologicznie małe w czasie ciąży.
Związek między mniejszą niż oczekiwana długością korony i rupy a porodem między 24 a 32 tygodniem, ale nie pomiędzy 33 a 36 tygodniem, jest zgodny z hipotezą, że patofizjologia skrajnie przedwczesnego porodu może różnić się od umiarkowanie przedwczesnego porodu. .17 Ponadto sugeruje, że w co najmniej części przypadków wyjątkowo przedwczesne porody mogą być wynikiem chronicznie nieoptymalnego środowiska wewnątrzmacicznego, co jest zgodne z wynikami innych badań przyczyn przedwczesnego porodu.
Finansowanie i ujawnianie informacji
Wspierane częściowo przez Wellcome Trust Advanced Fellowship Training (046512/114, do Dr Kowal).
Jesteśmy wdzięczni profesorowi Naomi Altman z Działu Biometrii na Uniwersytecie Cornell za pomocne dyskusje na temat analizy i przeglądu rękopisu przed jego złożeniem oraz profesorowi Iainowi T. Cameronowi i dr Alanowi D. Cameronowi z Queen Mother s Hospital w Glasgow, oraz Dr. John CP Kingdom of Department of Maternal-Fetal Medicine, University of Toronto, za pomocne komentarze na temat rękopisu.
Author Affiliations
Z laboratorium badań nad ciążą i noworodkami, Katedra Fizjologii, College of Veterinary Medicine, Cornell University, Ithaca, NY (GCSS); oraz Departament Położnictwa i Ginekologii, University of Glasgow, Queen Mother s Hospital, Glasgow, Wielka Brytania (MFSS, MBM, JEEF).
Prośba o ponowne przesłanie do Dr. Smitha w laboratorium badań nad ciążą i noworodkami, Wydział Fizjologii, Wyższa Szkoła Medycyny Weterynaryjnej, Cornell University, Ithaca, NY 14853.
[patrz też: citalopram, disulfiram, celiprolol ]
[patrz też: bombki styropianowe, chirurgiczne usuwanie ósemek, dentysta gliwice ]
[przypisy: orzechy włoskie kalorie, osa a pszczoła, szkoła podstawowa lubasz ]