Wzrost w pierwszym trymestrze i ryzyko niskiej masy urodzeniowej cd

Porównywano proporcje z użyciem dokładnego testu Fishera (dwustronnego) i względnego ryzyka oraz 95-procentowych przedziałów ufności. Wpływ wielu zmiennych na wyniki dychotomiczne analizowano za pomocą analizy regresji logistycznej. Analizę statystyczną przeprowadzono przy użyciu pakietu oprogramowania Stata (wersja 5.0 dla Windows NT, Stata, College Station, Tex.). Wyniki
Tabela 1. Tabela 1. Niepożądane wyniki według różnicy między obserwowanymi i oczekiwanymi długościami korona-zad. Pierwszego trymestru. Ryc. 1. Ryc. 1. Odsetek noworodków o masach urodzeniowych poniżej 2500 g. Zależności między obserwowanymi i oczekiwanymi długościami korona-zad. Wartości P są przeznaczone do porównania z grupą o prawidłowej długości korony i rupy (od -1 do +1 dnia) za pomocą dokładnego testu Fishera (dwustronny). Odsetek niemowląt z niską masą urodzeniową w grupie zbiorczej, dla której różnica wynosiła od -9 do +6 dni, nie różnił się istotnie od odsetka niemowląt, dla których różnica była mniejsza niż -9 dni (32 z 492; P = 0,12 ) lub powyżej 6 dni (2 z 63; P = 0,77). Długość korony-zagrody wyrażono jako równoważne dni wzrostu.
Rozkład różnic między wartościami dla obserwowanej i oczekiwanej długości korony i ropu skosał w kierunku wartości ujemnych: tryb wynosił 0 dni, mediana wynosiła -1 dzień, a zakres międzykwartylowy wynosił od -4 do 0 dni. Gdy dokonano porównania między zarodkami lub płodami, które były mniejsze niż oczekiwano, w przybliżeniu tak duże, jak oczekiwano, i większe niż oczekiwano, istniały znaczące różnice w proporcjach niemowląt o niskiej masie urodzeniowej (<2500 g), niskiej masie urodzeniowej w terminie (<2500 g w 37 lub więcej tygodni), masa urodzeniowa poniżej piątego percentyla dla wieku ciążowego, poród między 24 a 32 tygodniem i masa urodzeniowa większa niż 4000 g (tabela 1). Związek pomiędzy mniejszą niż oczekiwana długością korony i ranki a niską masą urodzeniową był znaczny w ciążach z wartościami od -7 do -2 dla liczby dni różnicy między obserwowaną a oczekiwaną długością (Figura 1).
Tabela 2. Tabela 2. Względne ryzyko związane z mniejszą niż oczekiwaną długością korony i długości pierwszego trymestru. Proporcje z tymi wynikami w grupach z większymi niż oczekiwano (+2 do +6 dni) i normalnymi (-1 do +1 dni) długościami korony-rump były podobne (Tabela 1). Te dwie grupy zostały połączone w celu utworzenia grupy odniesienia. W porównaniu z tą grupą, zarodki lub płody o mniejszej niż oczekiwano długości korony i rupy (-6 do -2 dni) charakteryzowały się zwiększonym ryzykiem niskiej masy urodzeniowej, niskiej masy urodzeniowej przy urodzeniu, masą urodzeniową poniżej piątego centyla dla wiek ciążowy i poród między 24 a 32 tygodniem, ale nie w okresie od 33 do 36 tygodni (tabela 2). Powiązania były nadal znaczące, gdy wiek ciążowy w momencie porodu był obliczany na podstawie długości korony i rupy, a nie ostatniej miesiączki (tabela 2). Względne ryzyko miało podobną wielkość i znaczenie statystyczne, gdy jako grupę odniesienia zastosowano grupę normalną (od -1 do +1 dnia).
Tabela 3. Tabela 3. Występowanie niekorzystnych wyników w zależności od poziomu alfa-fetoproteiny w macierzyństwie w surowicy i różnicy między obserwowanymi a oczekiwanymi długościami korony i rumpla
[więcej w: cefepim, cilostazol, Białkomocz ]
[więcej w: bimatoprost, wieszaki na medale, hostessy fordanserki ]
[podobne: omega kleszczów, oparzenia chemiczne, oparzenia pierwsza pomoc ]