Wzrost w pierwszym trymestrze i ryzyko niskiej masy urodzeniowej czesc 4

Mniejsza niż oczekiwana długość korony i zagrody wiązała się ze zwiększeniem granicy istotności ryzyka związanego z podwyższonym stężeniem alfa-fetoproteiny w surowicy krwi w drugim trymestrze ciąży (P = 0,09) (tabela 2). Podwyższone stężenie alfa-fetoproteiny w surowicy było istotnie związane z niską masą urodzeniową, niską masą urodzeniową w momencie porodu i przedwczesnym porodem wśród zarodków lub płodów o mniejszej niż oczekiwano długości korony i zagrody (Tabela 3). Tabela 4. Tabela 4. Częstotliwość możliwych czynników ryzyka dla niskiej masy urodzeniowej i małej masy ciała dla wieku ciążowego według różnicy między obserwowanymi a oczekiwanymi długościami korona-zad. Tabela 5. Tabela 5. Skorygowane wskaźniki szans dla niekorzystnych wyników związanych z mniejszą niż oczekiwana długością korony. Mniejsza niż oczekiwana długość korony i zagrody wiązała się z kilkoma innymi potencjalnymi czynnikami ryzyka dla niskiej masy urodzeniowej (Tabela 4). Ponadto odsetek zarodków lub płodów o mniejszych niż oczekiwano długościach korony i rupy był nieco wyższy dla skanów wykonanych przed 10 tygodniem miesiączki niż dla skanów wykonanych później: 42 procent (261 z 622) w porównaniu z 37 procentami (1028 z 2775) (P = 0,02). Jednak relacje między wzrostem pierwszego trymestru a tymi wynikami były nadal znaczące w wieloczynnikowych analizach logistyczno-regresyjnych, które obejmowały szereg innych czynników ryzyka i wczesne badania ultrasonograficzne jako współzmienne (Tabela 5).
Dyskusja
Główne wnioski z naszych badań wskazują, że istnieje istotna zależność pomiędzy wielkością mniejszą niż oczekiwana w pierwszym trymestrze ciąży a niską masą urodzeniową (<2500 g), masą urodzeniową, która jest niska w przypadku wieku ciążowego i przedwczesnym porodem (24 do 32 tygodnie) wśród normalnych dzieci. Ograniczony wzrost zarodka lub płodu w bardzo wczesnej ciąży może być przyczynowo związany z tymi wynikami. Jednak z uwagi na wysoce dobrany charakter ciąż, w których można dokonać tych pomiarów, odsetek tych wyników, które można przypisać wzrostowi w pierwszym trymestrze w populacji ogólnej, nie jest znany.
W naszym badaniu, w przeciwieństwie do badań koncepcji za pomocą zapłodnienia in vitro, dokładny wiek postkoncepcji w czasie ultrasonografii był nieznany. Wielkość zarodka lub płodu w pierwszym trymestrze może również różnić się od oczekiwanej wielkości ze względu na zmiany w czasie owulacji. Jeśli owulacja wystąpi w dniu 17, a następnie nastąpi normalne poczęcie, wszczepienie i wzrost, płód będzie odpowiadał 3 dni mniej niż można się było spodziewać, gdyby owulacja miała miejsce w dniu 14. Jeśli ten płód urodził się 41 tygodni po ostatnia miesiączka, wiek ciążowy byłby postkoncepcją równoważną 40 tygodni i 4 dni, ale waga urodzeniowa niemowlęcia byłaby oceniana na podstawie 41-tygodniowego percentyla. Jednakże relacje o mniejszej niż oczekiwano długości korony i ramiaka z niską masą urodzeniową przy urodzeniu i masie urodzeniowej poniżej piątego percentyla były nadal znaczące, gdy wiek ciążowy przy porodzie był obliczany z długości korony i zagrody.
Stwierdziliśmy, że ryzyko niskiej masy urodzeniowej jest najniższe wśród zarodków lub płodów o normalnej lub większej niż oczekiwano długości korony i rupy (różnica od oczekiwanej od -1 do +6 dni)
[podobne: bromazepam, diklofenak, cefepim ]
[więcej w: Choroba Perthesa, przeciski pod drogami, blinatumomab ]
[więcej w: operacja kręgosłupa szyjnego, gimnazjum lubasz, orteza na kolano ]