Wzrost w pierwszym trymestrze i ryzyko niskiej masy urodzeniowej

Niska masa urodzeniowa (poniżej 2500 g) i waga urodzeniowa, która jest niska w wieku ciążowym, są związane ze zwiększoną zachorowalnością i śmiertelnością okołoporodową, krótkim i długim okresem chorobowości i śmiertelności w wieku niemowlęcym, 2,3 oraz szeregiem chorób sercowo-naczyniowych i metabolicznych w późniejszym życiu.4 W związku z tym czynniki determinujące masę urodzeniową (inną niż wiek ciąży) były przedmiotem intensywnych badań przez wiele lat, a czynniki ryzyka niskiej masy urodzeniowej w terminie zostały szczegółowo zbadane.5 Poprzednio zasugerowano, że zmiany w wielkości płodu są w dużej mierze zdeterminowane w drugiej połowie ciąży.6 Jednak badanie z 1993 roku wykazało korelację między długością korony i długości ciała w stosunku do pierwszego trymestru. Testowaliśmy hipotezę, że mniejszy niższa od oczekiwanej długość korony w pierwszym trymestrze ciąży wiąże się z niską masą urodzeniową i masą urodzeniową, która jest niska dla wieku ciążowego.
Metody
Źródło informacji
Wyniki wszystkich badań ultrasonograficznych uzyskanych w latach 1985-1995 w Queen Mother s Hospital w Glasgow w Wielkiej Brytanii zostały wprowadzone do komputerowej bazy danych wraz ze szczegółami dotyczącymi historii medycznej, ginekologicznej i położniczej kobiet, powikłań przedporodowych i wyników ciąży. Baza danych obejmowała wszystkie ciężarne kobiety skierowane na opiekę przedporodową, ponieważ wszystkie przeszły ultrasonografię podczas pierwszej wizyty przedporodowej.
W ciągu 10 lat, co najmniej raz zeskanowano 31 269 zarodków lub płodów o znanej dacie porodu. Wiek ciążowy przy porodzie odnotowano dla 31 259, a masa urodzeniowa dla 30, 789. Spośród 480 niemowląt, u których brakowało masy urodzeniowej, 460 dostarczono w mniej niż 24 tygodnie.
Wykluczyliśmy ciąże, w których wystąpił lub wystąpił którykolwiek z następujących zdarzeń: historia izoimmunizacji rezus (279 przypadków), nadciśnienie samoistne (324 przypadki), choroba serca (128 przypadków), cukrzyca typu (115 przypadków), inne leki problemy (992 przypadków), nieżywotny zarodek lub płód przy pierwszym skanowaniu (115 przypadków), amniopunkcja (1259 przypadków), pobieranie próbek kosmówki kosmówkowej (929 przypadków), ciąża mnoga (364 przypadki), wykrycie wad płodu w okresie płodowym (515 przypadków), terapeutyczne przerwanie ciąży (224 przypadki), poporodowe wykrycie nieprawidłowości płodowych (560 przypadków), wewnątrzmaciczne środki antykoncepcyjne widziane w ultrasonografii (42 przypadki) i drugie w badaniu ultrasonograficznym (85 przypadków). Łącznie wystąpiło 4568 wykluczeń (w niektórych przypadkach istniało wiele przyczyn wykluczenia).
Długość sondy mierzona była przez ultrasonografa za pomocą elektronicznych suwmiarki na zamrożonym obrazie na monitorze.8 Długość korony-rumpa została przeliczona na równoważną liczbę dni w wieku ciążowym na podstawie następującego równania:
wiek ciążowy w dniach = 8,052 (. długość korony-rumpa w milimetrach) +3,73. Równanie to zostało wcześniej uzyskane w Szpitalu Królowej Matki za pomocą statycznej ultrasonografii9, a następnie zatwierdzone za pomocą skanerów działających w czasie rzeczywistym (zarówno przezbrzuszne10, jak i przezpochwowe11,12). Obecnie jest rekomendowany przez British Medical Ultrasound Society do oszacowania wieku ciążowego w pierwszym trymestrze. Skany analizowane w niniejszym badaniu uzyskano za pomocą ultrasonografii w czasie rzeczywistym z kilkoma maszynami; większość była skanem przezbrzusznym przez pełny pęcherz moczowy.
Kryteriami włączającymi opartymi na zapisie ultrasonograficznym były pojedyncze żywe zarodki lub płody obecne podczas pierwszego USG, a długość korony i rumpla w czasie tego skanu, która była mniejsza niż spodziewana wielkość u kobiet, które miały brak miesiączki 13 tygodnie
[przypisy: cilostazol, bromazepam, diklofenak ]
[patrz też: ambrisentan, blachodachówka gontopodobna, żeliwo szare ]
[podobne: płatki jaglane właściwości, płesznik, pluskwy ugryzienia ]