Zabytki w kardiochirurgii

Rozwój krążenia pozaustrojowego i zdolność wykonywania zabiegów chirurgicznych na sercu ludzkim jest jednym z największych osiągnięć nauk medycznych w XX wieku. Niezwykłe wysiłki związane z rozwojem tych najwyższych form technologii, którymi teraz się cieszymy, są szczegółowo opisane w tej książce o historii operacji kardiochirurgicznej przez jednego z czołowych chirurgów serca w Wielkiej Brytanii. Książka jest interesująca, a jej podejście różni się nieco od zwykłych historycznych metod leczenia tematów medycznych. Metoda prezentacji jest osobista iw wielu przypadkach stanowi podejście zakulisowe, wypełnione wewnętrznymi informacjami i materiałami przekazanymi w nieco pikantnej i kontrowersyjnej atmosferze, takich jak opis zjadliwych szczegółów sagi sztucznego serca, która miała miejsce w Houston w 1968 roku. Książka jest niezwykła w swojej organizacji redakcyjnej. Pierwsza połowa składa się z ośmiu rozdziałów poświęconych odrębnym aspektom historii operacji kardiochirurgicznych. Pierwszy to przegląd, zaczynający się od pojawienia się idei faktycznego działania na ludzkie serce i doprowadzenia nas do obecnego, wysoce rozwiniętego stanu techniki. Zachwyt i zakazana natura serca na przestrzeni wieków są pięknie skatalogowane. Kolejne rozdziały opisują historię chirurgii zastawkowej, chirurgii pomostowania tętnic wieńcowych, przeszczepu serca, mechanicznego wspomagania krążenia, operacji klatki piersiowej aorty i chirurgicznego leczenia wrodzonych wad serca. Autor poświęca nieco więcej uwagi interesującym go obszarom, a tym samym dostarcza mniej informacji na temat chirurgii zastawek, zwłaszcza chirurgii zastawki aortalnej, ale podaje wiele informacji na temat mechanicznego wspomagania krążenia, obszaru, w którym autor jest uznanym ekspertem.
Druga część książki zawiera faksymile artykułów przełomowych dotyczących kardiochirurgii, takich jak sprawozdanie z pierwszej operacji zastawki przez Cutlera i Levine a w 1923 roku w Peter Bent Brigham Hospital w Bostonie oraz biografie wybranej grupy pionierów w kardiochirurgii. Tak więc połowa książki jest tekstem, a połowa składa się z reprodukowanych artykułów i biografii. Istnieją również biografie w tekście połowy książki innych lekarzy, którzy przyczynili się do rozwoju określonych obszarów kardiochirurgii.
Książka jest pochylona w kierunku doświadczenia autora z lekarzami, z którymi pracował i oczywiście podziwia, w tym Johna Kirklina, Dentona Cooleya i Russella Brocka, z których wszyscy mieli długie i znakomite kariery w kardiochirurgii. Ale ogólnie rzecz biorąc, Westaby zawiera większość istotnych aspektów historii kardiochirurgii na 300 stronach tekstu.
Jest to książka czytelna, ładnie zorganizowana i zapakowana. W spisie treści występują pewne błędy w spisie treści, a indeksy tematów i nazw są niekompletne. Ta zabawna książka jest osobistą historią operacji kardiochirurgicznej. Przedstawia dość dokładne i barwne zestawienie jednego z największych osiągnięć w dziedzinie technologii opieki zdrowotnej w XX wieku.
Lawrence H. Cohn, MD
Harvard Medical School, Boston, MA 02115

[przypisy: wdrożenia magento, atropina, bromazepam ]
[patrz też: citalopram, dygestorium, designerskie wieszaki ]
[patrz też: penire plus opinie, ph metria, gim lubasz ]