Zwiększona częstość występowania trombofilii genetycznej u kobiet z powikłaniami ciąży ad 6

Ta ostatnia wartość jest podobna do tej stwierdzonej w badaniu 474 zdrowych osób (2 procent) 13. Mutacja protrombiny była znacznie częstsza u kobiet z nagłym łożyskiem i opóźnieniem wzrostu płodu, ale nie u osób z ciężkim stanem przedrzucawkowym. Czternaście kobiet z powikłaniami położniczymi miało inne typy dziedzicznej lub nabytej trombofilii, które rozpoznano co najmniej dwa miesiące po porodzie. Najczęstszą nieprawidłowością był niedobór białka S (siedem kobiet), który najczęściej występował u kobiet, które urodziły martwe żyły (17 procent), jak wcześniej informowali inni.26,32
W sumie 65 procent kobiet z powikłaniami miało jakąś formę dziedzicznej lub nabytej trombofilii, w porównaniu z 18 procentami kobiet z prawidłową ciążą. Obecność tych nieprawidłowości w połączeniu z nadkrzepliwością dodatkowo wspiera proponowaną zależność pomiędzy upośledzonym rozwojem łożyska i perfuzją a nieprawidłową hemostazą. Znane zakrzepowe zmiany naczyniowe łożyska i zwiększone ryzyko zakrzepicy związane z obecnością trombofilii silnie sugerują związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy tymi odziedziczonymi i nabytymi anomaliami a poważnymi komplikacjami położniczymi.
Podsumowując, nasze odkrycia sugerują, że kobiety z ciężkimi powikłaniami ciąży powinny być badane pod kątem markerów trombofilii, nawet w przypadku braku historii choroby zakrzepowo-zatorowej. Ponieważ powikłania te mają tendencję do nawrotu6,32,33 (na przykład stan przedrzucawkowy powraca w tempie 20% 33), obecność trombofilii u tych kobiet może być ważnym czynnikiem w planowaniu przyszłych ciąż. Chociaż nie wiadomo, czy powikłania ciąży są częstsze u kobiet z trombofilią, wysoki odsetek nawrotów stwierdzony u 15 kobiet w wielu badaniach, u których występowały powikłania położnicze w poprzednich ciążach, sugeruje, że ta możliwość powinna być dalej oceniana.
[hasła pokrewne: atropina, wdrożenia magento, celiprolol ]
[więcej w: citalopram, dygestorium, designerskie wieszaki ]
[patrz też: penire plus opinie, ph metria, gim lubasz ]